Dostępy do serwera

Witajcie,

rozpoczynam współpracę z agencją od SEO i agencja prosi mnie o dostępu do FTP. Coś mi tu nie pasuje i ich argumentacja jest pokrętna albo ja jej nie rozumiem. Jestem przeczulony czy może jest to normalne działanie?

Nie polecam podawania swoich danych dostępowych do serwera kiedykolwiek, a już na pewno nie do konta głównego FTP. Na Twoim miejscu dopytałabym się o co chodzi, co konkretnie ta osoba chce zrobić? Czasami SEOwcy potrzebują dostać się np. do treści umieszczonej na stronie, nagłówków, meta danych, więc ta prośba jest całkiem standardowa, natomiast przede wszystkim odpowiedz sam sobie na pytanie czy ufasz tej osobie? Czy macie podpisaną umowę? Co jeżeli ta osoba coś Ci z serwera usunie? Jeżeli już dane musisz podać to stwórz osobne konto FTP z dostępem do wybranego katalogu (zwłaszcza, jeżeli masz więcej niż 1 stronę na serwerze) i przekaż jedynie dane tego konta (nie dane konta głównego).

Z jakiego hostingu korzystasz? Jeżeli masz serwer w LH.pl i zależy Ci na wygodzie to wystarczy, że agencja, z którą współpracujesz zarejestruje się bezpłatnie (nie musi zamawiać żadnej usługi): lh.pl/panel, a następnie możesz z nią przeprowadzić prostą i szybką procedurę udostępniania Twojego hostingu według tej instrukcji: https://www.youtube.com/watch?v=cMD5LiI8PJw&t

Dzięki udostępnieniu osoba, z którą współpracujesz zyska dostęp do serwera, założy sobie osobne konto FTP i z niego będzie korzystać. Po udostępnieniu to TY decydujesz kiedy dostęp wycofać, możesz od razu nadać go czasowo, np. na 1 miesiąc.

Wypróbuj :wink:

1 polubienie

Generalnie jest to normalna praktyka dostepu do plikow i bazy chocby po to by zrobic kopie strony przed wprowadzaniem zmian adminsitracyjnych

1 polubienie

Optymalizacja plików na serwerze to jeden z ważnych aspektów, który wpływa na SEO, szczególnie w kontekście prędkości ładowania strony. Oto kilka kluczowych rzeczy, które warto mieć na uwadze:

Optymalizacja obrazów: Upewnij się, że wszystkie obrazy na stronie są odpowiednio skompresowane, aby nie spowalniały ładowania.

Pliki CSS i JavaScript: Minimalizacja i łączenie plików CSS i JavaScript może znacznie poprawić prędkość ładowania strony.

Wykorzystanie pamięci podręcznej: Ustawienie odpowiednich nagłówków cache dla zasobów statycznych może zmniejszyć czas ładowania dla powracających użytkowników.

Kompresja Gzip: Włączenie kompresji Gzip dla plików na serwerze może znacznie zredukować czas przesyłania danych do przeglądarki użytkownika.

Monitorowanie wydajności serwera: Regularne sprawdzanie i optymalizacja użycia zasobów serwera także są ważne.